MCT kokosové oleje

100% MCT kokosové oleje a kanabidiol (CBD) ve spojení pro sport a fitness přináší nespočet benefitů pro lidský organismus. O kanabidiolu (CBD) jsme psali tady a dnes se budeme věnovat MCT kokosovým olejům.

MCT kokosový olej (Medium Chain Triglycerides) se stal již v minulosti velmi populárním mezi sportovci a kulturisty. Následná popularita MCT kokosového oleje přispěla k jeho masivnímu využívání.

MCT kokosové oleje

Jak samotný název napovídá jedná se  triglyceridový olej se středně dlouhým řetězcem (MCT), který obsahuje středně dlouhé řetězce tuků nazývané triglyceridy. Díky své kratší délce jsou MCT oleje snadněji strávitelné, než tuky – mastné kyseliny s delším řetězcem, které jsou součástí většiny běžných potravin. MCT se běžně vyskytují i v jiných potravinách, jako jsou palmové oleje a mléčné výrobky.

Největší zastoupení mají MCT v kokosovém oleji, kde jejich podíl na celkovém poměru tuků činí více než 50%. Existují celkem 4 druhy MCT, z nichž se pro MCT olej nejčastěji používá kyselina kaprylová a kyselina kaprinová. V některých případech mají tyto konkrétní typy jedinečné výhody. Přidáním MCT oleje do vašeho jídelníčku můžete získat tyto benefity.

MCT kokosové oleje mohou potenciálně podporovat hubnutí

Současný výzkum v této oblasti je různorodý, ale existuje několik potenciálních důvodů proč může být MCT olej prospěšný pro hubnutí. Bylo prokázáno, že MCT olej zvyšuje uvolňování dvou hormonů, které mohou podporovat pocit sytosti (peptid YY a leptin). Další studie došla k závěru, že lidé, kteří užívali 2 polévkové lžíce MCT oleje jako součást své snídaně, nakonec na oběd jedli méně jídla ve srovnání s těmi, kteří používali běžné oleje. Stejná studie rovněž zjistila nižší vzestup triglyceridů a glukózy s MCT olejem, což může také ovlivnit pocit sytosti.

Některé starší studie navíc ukázaly, že užívání MCT oleje může pomoci snížit tělesnou hmotnost i obvod pasu. Vědci uvedli, že by to mohlo pomoci předcházet obezitě. (1*, 2*, 3*) MCT olej má asi o 10% méně kalorií než triglyceridy s dlouhým řetězcem (LCT), které se nacházejí v potravinách, jako je olivový olej, ořechy a avokádo. MCT lze také převést na ketony , které se produkují z rozpadu tuku, když je snížen příjem sacharidů. Je tedy vhodný pro ketogenní dietu. V neposlední řadě může MCT olej  pomoci optimalizovat růst dobrých bakterií a podporovat střevní výstelku, což vám může také pomoci zhubnout.

MCT oleje mohou být skvělým zdrojem energie

Organismus absorbuje MCT rychleji, než triglyceridy s dlouhým řetězcem (LCT), které obsahují více uhlíků v řetězcích mastných kyselin. Díky svým kratším řetězcům MCT cestují rychleji ze střev do jater a nevyžadují odbourávání žluči jako je tomu u tuků s dlouhým řetězcem. V játrech se tuky rozkládají a používají se buď jako energetické palivo, nebo jako tělesný tuk. Vzhledem k tomu, že MCT snadněji vstupují do buněk, aniž by se rozkládaly, mohou být využity jako okamžitý zdroj energie. Pokud držíte ketogenní dietu mohou se MCT také převést na ketony v játrech. Tyto ketony mohou procházet hematoencefalickou bariérou, což z nich dělá zdroj energie pro vaše mozkové buňky.

MCT může snižovat tvorbu laktátu u sportovců a pomáhat transformovat tuk na energii

Během cvičení může zvyšování hladiny laktátu negativně ovlivnit výkon cvičení. Zajímavé je, že MCT mohou pomoci znatelně snížit hromadění tohoto laktátu. Jedna starší studie zjistila, že sportovci, kteří užívali MCT s jídlem před jízdou na kole, měli nižší hladinu laktátu a bylo pro ně snazší cvičit ve srovnání s těmi, kteří užívali LCT. Tato studie dále zjistila, že užívání MCT oleje před cvičením vám může pomoci použít více energie. Když bychom to shrnuli tak MCT olej by mohl potenciálně zvýšit spalování tuků a snížit potřebu sacharidů během cvičení. Není však jasné, zda se to projeví ve zlepšeném výkonu při cvičení.

… další benefity MCT ve zkratce

MCT může pomoci zvládnout epilepsii, Alzheimerovu chorobu a autismus

MCT olej může zlepšit funkci mozku, což by mohlo mít výhody pro lidi s epilepsií, Alzheimerovou chorobou a autismem.

MCT obsahuje mastné kyseliny, které bojují proti růstu kvasinek a bakterií

MCT olej obsahuje mastné kyseliny, u nichž bylo prokázáno, že snižují růst kvasinek a bakterií. Celkově mohou MCTs mít řadu antimikrobiálních a antifungálních účinků, i když je zapotřebí dalšího výzkumu.

MCT může snížit rizikové faktory pro srdeční onemocnění

MCT olej může pomoci snížit rizikové faktory srdečních onemocnění, jako je hmotnost, cholesterol a zánět.

MCT může pomoci řídit hladinu cukru v krvi

MCT olej by mohl potenciálně pomoci zvládat cukrovku snížením ukládání tuků a zvýšením jejich spalování. Může také pomoci řídit hladinu cukru v krvi.

Sečteno a podtrženo

Triglyceridy se středním řetězcem by mohly mít potenciální zdravotní výhody. Pro začátek obsahují mastné kyseliny, které by mohly podporovat hubnutí snížením tělesného tuku, zvýšením pocitu sytosti a potenciálním zlepšením prostředí střev. MCT jsou také zdrojem energie a mohou bojovat proti růstu bakterií, chránit vaše srdce a pomáhat při léčbě cukrovky, Alzheimerovy choroby, epilepsie a autismu. Potenciální nevýhody mohou zahrnovat zvýšený hlad a možnou akumulaci tuku v játrech.

Poraďte se s lékařem nebo odborníkem na výživu o výhodách a rizicích přidávání MCT oleje do vašeho stravovacího plánu.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nahoru